Pasjans Sherrif tak samo jak wiele innych podobnych pasjansów jest po prostu modyfikacją modeli pierwotnego i najbardziej prostego. Polega ona na układaniu kart na leżącą w dole okna talię. Zawsze jedna z nich jest odkryta i to właśnie na nią zakładana jest każda następna. Należy, jednak pamiętać o tym, że na znajdującą się poniżej kartę można położyć tylko taką, która jest od niej mniejsza lub większa o jeden. W przypadku asów pasują do nich zarówno dwójki jak i króle.
Jeśli, jednak dojdzie do sytuacji, w której nie mamy już jakiejkolwiek możliwości możemy dobrać kolejną kartę leżąca poniżej talii. Liczba prób jest, jednak ograniczona, więc nie powinniśmy zanadto jej nadużywać. Oczywiście zakończenie i wygrana wiąże się z usunięciem wszystkich kart ze stołu zanim wykorzystamy wszystkie możliwości dobrania innej karty z leżącej poniżej kupki. Nie należy, jednak zapominać o wciąż upływającym czasie. Ma on bardzo duże znaczenie, ponieważ może zakończyć rozgrywkę bądź pomoc zdobywać nam punkty. Wszystko jest tutaj uzależnione od tempa ruchów.
Cała gra wyposażona jest w 25 różnych poziomów trudności, jednak powinniśmy mieć na uwadze to, że nie mogą być one dowolnie wybierane już na sama mym początku. Aby dojść do następnego jesteśmy zmuszeni przejść po kolei wszystkie poprzednie. Tak czy inaczej pasjans Sherrif nie jest grą zbyt trudną. Jej jasne i klarowne zasady przyciągają bardzo wiele osób, jednak powinniśmy pamiętać o tym, że jest to zadanie dość trudna, ponieważ wymaga obranie odpowiedniej taktyki oraz umiejętnością działania nie tylko sprawnego i logicznego, ale również pod presją czasu. Co prawda przejście wszystkich 25 poziomów trudności nie jest sprawą prosta, jednak kilka pierwszych rund z całą pewnością uda się przejść nawet najmniej zaangażowanym i znającym się na pasjansie graczom. Jeśli chodzi o kwestie techniczne w dolne części napisem „SCORE” oznaczona jest liczba zdobytych przez nas punktów natomiast obok widnieje ilość pozostałego czasu.