Pasjansa.pl

Pasjans dla każdego. Darmowe gry karciane.

Historia Pasjansa

Słowo pasjans pochodzi od francuskiego „patience” i oznacza tyle co „cierpliwość”. Nie jest bowiem tajemnicą fakt, iż gra ta jak żadna inna wymaga ogromnych pokładów cierpliwości i nie mniejszego zaangażowania. Wiele wskazuje na to, że pasjans narodził się w Niemczech, ale szybko stał się popularny także w innych państwach (choć są i tacy, którzy uważają, ze pasjans narodził się we Francji). Pierwszy znany zapis o pasjansie pojawia się pod koniec XVIII wieku w książce „Das neue Königliche L’Hombre-Spiel”.

Na początku XIX wieku pasjans podbijał serca Anglików i Francuzów. Natomiast pod koniec wieku XIX w pasjansa zawzięcie grali Amerykanie. Grę w pasjansa uwielbiało wielu sławnych ludzi. Byli i są to aktorzy, pisarze, politycy i sportowcy. Wymienić wśród nich należałoby przede wszystkim Napoleona.

klasyczne karty do gry

Niektórzy sądzą, że układając pasjansa można przewidzieć przyszłość. Według niemieckiego zwyczaju, wynik gry może bowiem przepowiedzieć, czy jutro zdarzy się graczowi coś dobrego czy raczej powinien uważać, bo czaić się będzie na niego niebezpieczeństwo.

Wynik gry to nie przypadek ani szczęście ale tylko i wyłącznie umiejętności gracza – sądzą inni. Jedno jest jednak pewne. Pasjans to wyjątkowo wciągająca i przyjemna gra, więc zamiast się zastanawiać kto, kiedy i dlaczego, po prostu siadajcie i grajcie. Tym bardziej, że współcześnie nie musicie używać tradycyjnych kart, wystarczy, że włączycie komputer lub telefon.

Pasjans w wersji na komputery to już całkiem inna historia. Od roku 1990 dostępna jest komputerowa wersja pasjansa w systemie Windows. Sama historia i dzieje jej powstania są niezwykle interesujące. Dlaczego? Ponieważ została ona stworzona przez stażystę, który z pewnością nie spodziewał się, że jego dzieło odniesie tak wielki sukces.