Pasjansa.pl

Pasjans dla każdego. Darmowe gry karciane.

Pasjans Piramida

Zasady gry:

Jak wiadomo istnieje naprawdę bardzo wiele różnych odmian pasjansów, jednak nie można ukrywać, że właśnie Pasjans Piramida należy do grupy wymagającej od nas zdolności matematycznych. Dzieje się tak, ponieważ karty nie są układane tutaj kolorami czy według rangi, ale sumą punktów równą 13. Jeśli chodzi o przydzielanie punktów danym kartom wszystko odbywa się według ich oznaczenia np. trójka karo – trzy punkty, piątka kier – pięć punktów. W przypadku asa jego wartość to jeden, waleta – jedenaście, damy – dwanaście, a króla – trzynaście. Sumowanie kart polega oczywiście na dobieraniu ich w odpowiednio pasujące pary. Co do króla sprawa jest ułatwiona, ponieważ sam ma 13 punktów, przez co nie trzeba szukać mu innej karty.

Pasjans Piramida – jak sama nazwa wskazuje w owym pasjansie karty ułożone są na kształt piramidy. Należy, jednak mieć na uwadze to, że dobieranie odbywa się od najniższej warstwy i dopiero, kiedy użyjemy kart w niej się znajdujących będziemy mieli możliwość skorzystania z kolejnych, odkrytych już kart. Jest to następne utrudnienie, które może być niezwykle uciążliwe dla początkującego gracza. Tak samo jak w większości pasjansów posiadających tak wysoki poziom trudności mamy tutaj pomoc w postaci stosu kart, z której możemy korzystać w razie potrzeby. Odkryte karty rezerwowe możemy połączyć w pary z kartami z piramidy.

Liczba dodatkowych kart jest ograniczona. Kiedy przerzucimy cały stos i nadal będziemy znajdować się w potrzasku można uznać, że rozgrywka jest stracona. Z tego właśnie powodu najlepszym rozwiązaniem będzie dokładne planowanie każdego swojego ruchu, ponieważ błąd może nas bardzo wiele kosztować. Gra Pasjans Piramida jest ukończona po zebraniu wszystkich kart ułożonych w piramidzie. Dodatkowym wyzwaniem jest limit czasowy wynoszący 5 minut.